Na początek żądajcie wzoru umowy

Podpisując umowę kredytu, leasingu czy też umowy na dostawę Internetu, telewizji kablowej na samym początku zażądajcie wzoru umowy. Często usługodawcy twierdzą, że instalator przyniesie przygotowaną umowę. Twierdzą, że klient nie ma się czego obawiać, ponieważ gdyby okazało się, że zamówiona usługa mu nie odpowiada ma możliwość odstąpienia od zawartej umowy. To prawda z tym, że po co marnować czas i robić sobie problemy z odstępowaniem od umowy. Trzeba pilnować terminu odstąpienia. To jest niekorzystne rozwiązanie dla klienta.

W takiej sytuacji warto spytać pracownika infolinii który twierdzi, że „instalator przyniesie gotową do podpisania umowę” czy ten instalator będzie czekał dwie godziny aż przestudiuję umowę lub pójdę skonsultować ją z radcą prawnym. Część firm zapewne zakłada, że klient poczuje presję i podpisze to co przyniósł mu instalator telewizji kablowej, lub Internetu. Bywało i tak, że klient za pośrednictwem infolinii umawiał się na inną umowę, a instalator przyniósł co innego.

Żądajcie wcześniejszego przesłania wzoru obiecanej umowy. Chodzi o to abyście mieli kilka dni przed jej podpisaniem na jej przestudiowanie i skonsultowanie. Firmy stosują różne wykręty np. że dana oferta jest ważna tylko za pośrednictwem infolinii, oni nie mogą jej wygenerować bez wpisania danych klienta. To już ich problem. Nie chcą przesłać to niech nie przesyłają. Na nic się nie zgadzajcie. Jeżeli ktoś nie chce udostępnić wzoru umowy do przestudiowania to pojawiają się poważne podejrzenia, że ta oferta wcale nie jest taka korzystna jak pracownik ją opisuje. Prawdopodobnie chce przemycić niekorzystne zapisy dla klienta. Zależy mu, aby klient miał jak najmniej czasu na jej przestudiowanie.

3 Responses to “Na początek żądajcie wzoru umowy”

  1. Przemysłowa automatyka Says:

    To wydaje się najbardziej rozsądne. Dzisiaj bardzo łatwo można wpaść przez podpisanie byleczego :/

  2. Signum Says:

    Bardzo ciekawy artykuł. Problem w tym, że nie zawsze firmy są chętne do udostępnienia umowy wcześniej, przed jej podpisaniem..

  3. tomek Says:

    Jeżeli nie chcą udostępnić to tym bardziej należy zrezygnować ze współpracy.

Leave a Reply

This entry was posted on Saturday, June 17th, 2017 at 11:25 and is filed under finanse, prawa konsumenta. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.