Jak wybrać lokatę bankową?

W chwili obecnej oprocentowanie złotego jest niskie. Z jednej strony jest to korzystne dla osób spłacających kredyty. Z drugiej strony mniej korzystne jest to dla osób poszukujących lokaty bankowej. Przyjrzymy się jak kształtują się oferty lokat. Banki często dają w miarę korzystne oprocentowanie lokaty zastrzegając, maksymalną kwotę lokaty. Jednocześnie wyższe oprocentowanie jest możliwe wyłącznie dla nowych klientów.

Załóżmy, że chcemy zdeponować kwotę w wysokości 10 000 zł. Tutaj można polecić lokatę Banku Idea „Happy”. Oprocentowanie wynosi aż 4%. Cały czas mówię o kwocie przed odjęciem „podatku Belki”. Czas trwania lokaty wynosi 3 miesiące. Oferta dotyczy wyłącznie nowych klientów, a maksymalna kwota lokaty wynosi 10 000 PLN. Po trzech miesiącach klient zyskuje 100 zł. Od tego należy odjąć podatek od odsetek kapitałowych. Nie trzeba posiadać konta bankowego.

Po trzech miesiącach zalecam od razu wycofanie pieniędzy z lokaty, ponieważ po tym okresie dla osób które się zagapiły zaczyna się już śmieszne oprocentowanie na poziomie promili.

Osoby które nie chcą zakładać konta mogą także skorzystać z oferty lokaty w Toyota Banku. Tutaj lokata jest już na 160 dni. Maksymalna kwota lokaty wynosi 13 000 PLN, przy rocznym oprocentowaniu na poziomie 2,5%. Zaletą wyżej wspomnianych lokat jest możliwość ich założenia bez konieczności wychodzenia z domu, czekania na kuriera itd. Otwieracie lokatę i przelewacie pieniądze bezpośrednio z innego konta.

Ewentualnie jeżeli ktoś zdecydowałby się założyć konto w mBanku – może liczyć na trzymiesięczną lokatę dla nowych klientów przy oprocentowaniu 3,5%. To jest lokata z rachunkiem oszczędnościowo – rozliczeniowym.

Szukając lokaty i bez konieczności wiązania się z bankiem skorzystałbym z lokaty „Happy” w banku Idea. Ewentualnie lokując oszczędności na poziomie przekraczającym 10 000 PLN, skorzystałbym z oferty „Happy plus”. Tutaj oprocentowanie roczne wynosi 3%. Trzeba tylko pamiętać o wycofaniu środków po upływie 3 miesięcy, ponieważ później już kompletnie nie opłaca się tam trzymać pieniędzy. Jeżeli już zlikwidujecie lokatę to nie zapomnijcie wypowiedzieć umowę na świadczenie usług bankowości elektronicznej, na którą godzicie się zakładając lokatę online. Chodzi o to, aby mieć zamkniętą sprawę na przyszłość.

Banki obecnie kusząc wyższym oprocentowaniem lokat zazwyczaj podają limity deponowanych kwot. Najczęściej jest to 10 000 PLN. Jeżeli chcecie abym napisał na temat lokowania wyższych kwot dajcie znać w komentarzach.

One Response to “Jak wybrać lokatę bankową?”

  1. Paweł Says:

    Polecam mBank. Moim zdaniem najniższe koszty, łatwość kontaktu z konsultantem. Chociaż oprocentowanie lokat nie to co kiedyś, ale tak jest w każdym banku. Nie zależy to od konkretnego banku.

Leave a Reply

This entry was posted on Thursday, March 9th, 2017 at 21:16 and is filed under banki, finanse. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.