Jak wybrać konto bankowe?

W tym poście chcę wskazać pytania na które powinniśmy sobie odpowiedzieć przed wyborem rachunku bankowego. Wiele osób pyta jakie konto bankowe powinienem założyć lub gdzie założyć konto bankowe. Oferty zmieniają się w czasie. Dużo zależy od tego czy będziemy korzystać z konta bankowego przez Internet. Znam osoby które nie chcą korzystać z konta bankowego za pośrednictwem Internetu. Nie mają zaufania do bankowości online. Ponadto korzystają z karty płatniczej wyłącznie podczas wybierania gotówki z bankomatu. Kolejne pytanie dotyczy kwestii czy będziemy zasilać nasze konto gotówką. W takim przypadku należy wybrać bank który ma dużą liczbę placówek. Na przykład bank PKO BP ma zazwyczaj największą liczbę placówek w miastach. Z kolei np. mBank ma niewielką liczbę placówek. Ważne jest aby placówka była zlokalizowana w okolicy naszego miejsca zamieszkania lub miejsca pracy.

Kolejną ważną kwestią jest dostęp do dużej liczby bankomatów i wpłatomatów. Ważna jest także możliwość bezpłatnego korzystania ze wszystkich bankomatów. Następnie należy się przyjrzeć jak wygląda oprocentowanie środków na rachunku rozliczeniowo oszczędnościowym. Koniecznie upewnij się czy bank zapewnia darmową wpłatę i wypłatę środków w oddziale? Osoby które będą korzystały z bankowości online muszą wiedzieć ile kosztują przelewy do innego banku? Należy dowiedzieć się jaki jest miesięczny lub roczny koszt posiadania karty debetowej?
Musisz mieć świadomość do kiedy bank zobowiązał się do bezpłatnych usług, które podaje w ofercie dla nowych klientów?

Niektóre banki oferują do konta dodatkową usługę ubezpieczenia. Dowiedz się na jakich warunkach będzie można skorzystać z tego ubezpieczenia. Poproś o regulamin. Może się okazać, że banki oferują dodatkową usługę ubezpieczenia, lub pomocy w przypadku awarii samochodu, utraty kluczy do mieszkania, awarii w domu która będzie obwarowana warunkami które trudno będzie spełnić aby w razie szkody uzyskać darmową pomoc lub wypłatę odszkodowania. Zastanów się czy faktycznie będziesz z nich korzystał. Na przykład nie posiadając samochodu nie potrzebna Ci będzie darmowa pomoc Assistance. Może się też okazać że np. masz stary samochód, a jednym z warunków skorzystania z bezpłatnej pomocy Assistance jest posiadanie nowego samochodu lub nie starszego niż np. 2 lata.
Poniżej umieściłem tabelkę która pomoże Ci porównać różne oferty banków i wybrać najlepszy ROR. Przy okazji tutaj możesz porównać różne oferty kont bez wychodzenia z domu.

jakie konto bankowe

2 Responses to “Jak wybrać konto bankowe?”

  1. Marcin Says:

    Hej Tomaszu dobra tabela pomyśl żeby zrobić ją w excelu do pobrania albo za pomocą: docs.google.com.

  2. Marek Says:

    Tabela z pytaniami, na pewno niejednej osobie się przyda. Faktycznie, warto by ją zamieścić, chociażby na format PDF – do pobrania.

Leave a Reply

This entry was posted on Saturday, June 4th, 2016 at 03:56 and is filed under banki, finanse. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.