Czy warto zakładać firmę sprzątającą?

Ostatnio miałem rozmowę na temat czy założenie firmy sprzątającej ma rację bytu. Na początku osoba rozważająca rozpoczęcie tego typu działalności musi odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Dlaczego planuję otworzenie właśnie firmy zajmującej się sprzątaniem. Wiele osób ubiegających się o dotację z funduszy unijnych planuje właśnie rozpoczęcie tego typu działalności. Często potencjalni beneficjenci argumentują wybór tego rodzaju działalności, że łatwo ją otworzyć. Otworzenie firmy świadczącej usługi sprzątające nie wymaga dużych nakładów finansowych. Wystarczy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przyjrzyjmy się wydatkom potrzebnym na uruchomienie firmy sprzątającej:

– odkurzacz do czyszczenia dużych powierzchni, czyszczenie tapicerek ze skór, naturalnych i ekologicznych, czyszczenie żaluzji, rolet i zasłon – koszt zakupu około 12 000 PLN.
– odkurzacz uniwersalny z możliwością odsysania cieczy – około 1000 PLN
– odkurzacz piorący do prania dywanów, wykładzin i tapicerki – 1200 PLN
– myjka parowa pozwalająca na czyszczenie bez użycia środków chemicznych – 1000 PLN
– myjka ręczna do okien – 300 PLN
– żelazko bezprzewodowe – 300 PLN
– deska do prasowania z aluminium – 130 PLN
– drabina dwustopniowa z podestem 60 PLN
– drabina dwustopniowa z podestem 100 PLN
– akcesoria do sprzątania takie jak mopy, miotły, ścierki itd. – 2500 PLN
– środki czystości – płyny, mleczka, środki nabłyszczające itd. – 2500 PLN.
– laptop z oryginalnym oprogramowaniem, urządzenie wielofunkcyjne – 2500 PLN.
– samochód – najlepiej jakiś furgon – około 15 000 PLN.

Nie jest to szczególnie kapitałochłonna działalność. Tutaj pojawia się niebezpieczeństwo. Skoro tak łatwo otworzyć tego rodzaju działalność to prawdopodobnie trudno będzie na niej zarobić z racji panującej konkurencji. Wiele osób myśli podobnie – tzn. z braku konieczności ponoszenia dużych nakłady finansowych oraz braku konieczności posiadania kwalifikacji otworzę działalność polegającą na sprzątaniu biur, mieszkań. Duża konkurencja powoduje, że ceny świadczonych usług spadają. W związku z tym firmy sprzątające muszą oszczędzać. Największym kosztem są tutaj wynagrodzenia. Ponieważ jest to praca nie wymagająca dużych kwalifikacji to zyski które pracownik wypracowuje dla firmy nie są wysokie. Aby być konkurencyjnym właściciel firmy sprzątającej musi ciąć wydatki. Najczęściej będzie zatrudniał na umowy cywilnoprawne. W związku z powyższym będzie przyciągał pracowników którzy nie będą identyfikować się z firmą. Często mogą być to osoby które nie mają wiele do stracenia w życiu zawodowym. Odejdą przy pierwszej zbliżającej się okazji albo w ogóle nie stawią się do pracy. Przecież nie podlegają kodeksowi pracy. Właściciel firmy i tak nic im nie zrobi. Często będzie musiał szukać kogoś na zastępstwo lub zakasać rękawy i samemu wziąć się do pracy.

Chcę tutaj podkreślić, że przy wyborze działalności gospodarczej trzeba wybierać taką działalność w której mamy przewagę nad innymi. Posiadamy rzadkie zasoby w postaci umiejętności których brakuje na rynku lub kapitał rzeczowy lub finansowy. Jeżeli mamy rzadkie i konieczne zasoby do prowadzenia działalności których inni nie będą mogli łatwo nabyć (np. odbywając krótki kurs, nabywając potrzebną rzecz) wówczas będziemy mieli barierę wejścia dla firm konkurencyjnych.

Leave a Reply

This entry was posted on Friday, June 17th, 2016 at 04:05 and is filed under biznes plan, pomysł na biznes. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.