Czy cena złota jest rzeczywiście wysoka?

Cena uncji złota wzrosła w ciągu 10 lat ponad 400%. Obecnie ponad 1700 dolarów amerykańskich. Ceny złota w ciągu 10 lat wzrosły. Często spotyka się w mediach dyskusję czy cena złota będzie spadać czy dalej rosnąć. Jedni twierdzą, że kryzys, niepewne czasy będą wpływały na wzrost cen złota. Inni z kolei twierdzą, że złoto jest już bardzo drogie.

Dyskutując o cenie złota nie należy patrzeć na nie wyłącznie jako ilość dolarów które należy za nie zapłacić. Wzrost cen złota który wyrażony jest w dolarach amerykańskich tak naprawdę pokazuje spadek wartości dolara. Coraz więcej jednostek pieniężnych należy zapłacić za uncję złota.
Można także zadać pytanie w jakich walutach cena złota wzrosła najmniej. W ostatnim czasie cena złota najmniej wzrosła we franku szwajcarskim.

Rozpatrując cenę złota należy porównywać jego ceny z cenami innych dóbr. Należy zobaczyć ile jednostek ropy naftowej warta była uncja w określonym momencie w przeszłości oraz ile warta jest teraz. Ile dóbr konsumpcyjnych można kupić za uncję złota. Jak kształtuje się cena złota w porównaniu do innych surowców takich jak np. węgiel, miedź czy też platyna.

Większość platyny znajduje swoje zastosowanie w przemyśle. W sytuacji kiedy złoto zyskuje w stosunku do platyny  mamy do czynienia (mówiąc delikatnie) ze sporym kryzysem.

Od cen nominalnych do realnych

Bardzo ważne jest, aby nie poprzestawać na porównywaniu cen złota wyrażonych w dolarach. Należy badać zmiany wartości złota w stosunku do innych dóbr.

2 Responses to “Czy cena złota jest rzeczywiście wysoka?”

  1. Invest Says:

    Niestety w ostatnim czasie system kontroli coraz bardziej się domyka. Wprowadza się ewidencję osób kupujących metale szlachetne. Można zrozumieć tego typu praktykę przy sprzedaży monet czy też sztabek. W przypadku kupujących ma to służyć kontroli stanu posiadania. W historii były takie okresy kiedy posiadanie złota było nielegalne.
    Chodziło o to, aby rząd miał pełną kontrolę nad systemem monetarnym. Coraz częściej mówi się o wprowadzeniu podatku katastralnego. Każdy obywatel będzie musiał oddać Państwu rocznie 1% wartości nieruchomości. Kontrolując własność obywateli, Państwo uderza w ich niezależność.
    Ludzie mają wtedy bardzo duże utrudnienia w lokowaniu oszczędności. Nie mogą uciec od papierowych pieniędzy, a pieniądz jest akurat tym dobrem którego podaż Państwo może w łatwy sposobó kontrolować.

  2. kamwill Says:

    Ja aktualnie widać na wykresach cena złota ostatnio bardzo spadła, jeśli taki trend utrzyma się dłużej będzie można poważnie się zastanowić nad inwestycją w ten kruszec. Pod warunkiem, że ma się odpowiednie zasoby gotówki oraz możliwość zamrożenia jej w złocie na dłuższy okres czasu.

Leave a Reply

This entry was posted on Sunday, June 26th, 2016 at 05:17 and is filed under inwestycja. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.