Jak skutecznie pozyskać dotację i założyć firmę?

Przyszły  przedsiębiorco!

Gdybyś bez ponoszenia kosztów za napisanie –  potrafił samodzielnie opracować dokument, który zyska uznanie osób decydujących o dotacji?

Gdybyś mógł się skupić na prowadzeniu swojego biznesu, a nie na codziennym zamartwianiu się  czy starczy Ci na niezbędne koszty i własne utrzymanie?

Gdybyś miał codziennie  do dyspozycji  skutecznych doradców, którzy powiedzą jak pozyskać klienta, pokonać konkurencję, uporać się z prawnymi przeszkodami?

Podoba Ci się taka perspektywa?

dobrze opisany POMYSŁ? – pozyskane PIENIĄDZE – sprawne PRZEDSIĘBIORSTWO?

Czytaj dalej…

 

Czy zastanawiałeś dlaczego tak wiele osób nie potrafi samodzielnie napisać biznesplanu dotacyjnego, pozyskać środków na start własnej firmy a jeśli ją założy to „idzie mu jak po grudzie” ?

Dlaczego?

 

Bo kiedy nawet samodzielnie znajdzie źródło dotacyjne – to potem popełnia wiele błędów:

Wiele osób bezrefleksyjnie planuje taki   rodzaj działalności który jest słabo postrzegany przez oceniających. Informatyk chce powiększyć szeregi osób tworzących strony internetowe, chociaż może poszukać innych usług w tej branży. Znaczna liczba ubiega się o dotacje na działalność handlową chociaż w tym segmencie rynek jest już maksymalnie nasycony – a wystarczy umiejętnie połączyć  handel z usługami. Takich przykładów można podawać jeszcze wiele.

Niewybaczalnym błędem jest źle skonstruowany plan zakupowy. Na przykład jego główną pozycją jest zakup samochodu z dotacji bez skutecznego umotywowania. Przede wszystkim to nie może być główny przedmiot .

Bez większych szans na dotację jest sztampowy opis działalności. Trzeba wykazać jej innowacyjność Wskazać obszary niezagospodarowane przez konkurentów. Swoje przewagi rynkowe. Wiele pomysłów można obronić ale trzeba je odpowiednio uargumentować.

Kolejny błąd to brak badań i analizy rynku. Można samemu zrobić badanie, lub oprzeć się na danych wtórnych. Wiele osób nie docenia roli analizy rynku i w konsekwencji nie potrafią odpowiedzieć kim są ich potencjalni klienci, co robią, co jest ich cechą wspólną, czemu ich potrzeb nie zaspokajają istniejące firmy. Te analizy determinują dalsze decyzje marketingowe. Bez rzetelnej odpowiedzi na pytania o cechy klientów, konkurentów – skuteczne wypełnienie wniosku jest nie możliwe.

Nagminny  grzech to nieznajomość regulaminów dotacyjnych. Bardzo często osoby zainteresowane dotacją nie sprawdzają czy zakup zaplanowanych przedmiotów jest możliwy do sfinansowania z dotacji o którą się ubiegają. Jest bardzo ściśle obwarowane jaka część dotacji może być przeznaczona na zakup środków obrotowych. Nie wchodzi w rachubę wydatkowanie środków z dotacji na kupno nieruchomości, jej wynajem, koszty zatrudnienia pracowników. Z kolei zakup samochodu jest obwarowany licznymi przepisami.

Kolejna kwestia która może zaważyć na możliwości otrzymania dofinansowania jest konieczność posiadania poręczycieli , którzy spłacą dotację jeżeli nie wywiążemy się z warunków do których zobowiązaliśmy się (np. prowadzenie przez rok firmy założonej z dotacji). Wbrew pozorom ich zdobycie  bywa bardzo trudne. Żyrantem może być wyłącznie osoba, która ma zdolność do spłaty zobowiązania w sytuacji kiedy nie wywiązalibyśmy się z umowy dotacyjnej, czyli osoba która ma zdolność finansową dzięki osiąganym udokumentowanym dochodom. Jest to osoba która musi mieć do nas zaufania. Jeżeli jest to osoba która pozostaje we wspólnocie majątkowej ze swoim współmałżonkiem, wówczas współmałżonek musi wyrazić zgodę na jej żyrowanie.

A co, kiedy po wielu dniach konstruowania wniosku dotacyjnego- stwierdzamy „ nie dam rady” ?  Wiele osób na początku próbuje samodzielnie przygotować wniosek. Ponieważ zawiera on wiele niuansów, osoby te szukają pomocy na forach internetowych. Na forum można uzyskać przydatną radę, ale nie da się całego wniosku przygotować wyłącznie w oparciu o pomoc forumowiczów. Nikt za darmo nie opracuje całego wniosku. Jak pozostaje nam kilka dni do daty złożenia wniosku zaczyna się rozpaczliwe poszukiwanie osoby która przygotuje im wniosek „na cito”. Zbyt późne zwrócenie się o pomoc profesjonalisty-  to kolejny błąd .  Wniosek musi być dopracowany. A w krótkim czasie trudno przygotować od podstaw dobry wniosek. Osoba redagująca i tak będzie musiała kontaktować się z nami. W związku z tym zbyt późne zwrócenie się o pomoc będzie kosztowało nas wiele dodatkowych nerwów i pieniędzy.

Kolejny błąd to brak dbałości o szczegóły edytorskie, czytelność i przejrzystość wniosków. Oceniający wnioski są ludźmi, którzy bardzo często nie znają się na branży w której chcemy działać. Często czują zmęczenie, znudzenie, niechęć. Muszą mieć wszystko podane tak, zrozumieli na czym wnioskodawca chce zarabiać

MOŻESZ  UNIKNĄĆ TYCH I WIELU INNYCH BŁĘDÓW   !

Wyczerpujące  odpowiedzi i porady dotyczące przygotowania SKUTECZNEGO BIZNESPLANU (wniosku) DOTACYJNEGO  oraz praktycznych informacji potrzebnych podczas rejestracji i prowadzenia firmy ,  otrzymasz w poradniku  „ POMYSŁ- PIENIĄDZE – PRZEDSIĘBIORSTWO”

Poradnik ukaże się  w sprzedaży w grudniu bieżącego roku. Jeżeli chcesz otrzymać informacje o warunkach promocyjnej przedsprzedaży zostaw swój email, wówczas poinformujemy Cię o tym.


E-mail: Imię:     

Zgadzam się z Polityką Prywatności

 

Z publikacji dowiesz się między innymi:

 • Jak swój pomysł uczynić innowacyjnym, konkurencyjnym?
 • Gdzie szukać źródeł finansowania?
 • Jak krok po kroku zredagować  skuteczny wniosek dotacyjny i nakazane załączniki?
 • Jak zarejestrować firmę? Właściwie powiadomić o tym Urząd skarbowy, ZUS i inne instytucje?
 • Jaką formę opodatkowania wybrać?
 • Jak uniknąć typowych błędów marketingowych i nie tracić pieniędzy na nieskuteczną reklamę?

W ostatnim rozdziale znajdziesz wiele wzorcowych kompletnych biznesplanów na podstawie których założone zostały konkretne firmy za dotacje unijne.

Dla kogo jest ta książka?

 • Dla osób które planują ubiegać się o dotację unijną na rozpoczęcie działalności gospodarczej
 • Dla osób które już prowadzą firmy i potrzebują nieodzownych wskazówek

Pomyślisz jeszcze jeden poradnik!    Wiemy, że jest ich zatrzęsienie.. Widzisz –  problem w tym, że wiele z nich to tłumaczenia amerykańskich książek które nie przystają do Polskich warunków. Jest także mnóstwo publikacji napisanych przez (w większości) młodych rodzimych autorów, zatem siłą rzeczy opierają się nie na własnych doświadczeniach lecz na przeczytanej literaturze.

Nasza publikacja w pełni zasługuje na miano PORADNIKA. Zawiera konkretne i gotowe do wdrożenia wskazówki. Bazuje na praktycznej wiedzy i doświadczeniu autorów, które przekazują jako trenerzy i doradcy –osobom zamierzającym zostać przedsiębiorcą.

Każdy z nich od wielu lat specjalizuje się w następujących dziedzinach:

Aleksy Surma – urodzony przedsiębiorca – karierę jako przedsiębiorca rozpoczął w okresie transformacji ustrojowej. Obecnie zajmuje się doradztwem i pomocą w tworzeniu biznesplanów i wniosków o dotację. O jego skuteczności przy pozyskiwaniu środków świadczy mnóstwo rekomendacji, które można przeczytać w serwisie Goldenline.pl.

Tomasz Szopiński – doktor ekonomii,  doradca, autor kilkudziesięciu artykułów z zakresu marketingu usług. Pomógł założyć i wypromować wiele firm. Pomaga istniejącym firmom poprawiać wyniki sprzedaży.

Beata Dudzińska – radca prawny. Prowadzi własną kancelarię prawną i specjalizuje się w prawie gospodarczym.

Elżbieta Gawryl – księgowa. Jest właścicielką biura rachunkowego. Pełni funkcję głównej księgowej w spółce zatrudniającej około 150 pracowników.

Robert Brodzik – specjalista w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. W przypadku dr inż. Roberta Brodzika połączenie własnej pasji z doświadczeniem zawodowym w zakresie pozyskiwania środków unijnych zaowocowało powstaniem własnego biura turystycznego.

Paweł Dąbrowski – doktor ekonomii, członek organizacji międzynarodowych takich jak: Greater Western Chamber of Commerce and Industry, Australian Institute of Management i TNOiK. Specjalizuje się w prowadzeniu warsztatów w zakresie innowacji i negocjacji.

Razem postanowiliśmy  ułatwić Ci start w biznesie .

A co więcej, przed jej rozesłaniem do księgarni – zapewnić bardzo atrakcyjną cenę. W przedsprzedaży  dostaniesz gotowy plan działania, który jako pierwszy zastosujesz w praktyce.

Zatem jeśli chcesz skorzystać z naszych porad-  prześlij swój adres email. Wykorzystamy go tylko do tego aby poinformować Cię – ile zapłacisz za ponad 300 stronicową publikację.

Serdecznie pozdrawiamy,

redaktorzy publikacji: Tomasz Szopiński i Aleksy Surma

Gwarantujmy, że pieniądze wydane na nasz PORADNIK –  będą pierwszą udaną decyzją, którą podejmiesz na starcie swojego  biznesowym życia.

 

3 Responses to “Jak skutecznie pozyskać dotację i założyć firmę?”

 1. Przepisywanie nagrań Says:

  Biznes plan można napisać samemu, pod warunkiem, że w branży się działa. W innym przypadku lepiej skorzystać z pomocy firmy specjalistycznej.

 2. Basia Says:

  Rewelacyjny wpis i świetne porady. Sama się zastanawiała nad dotacją. W rezultacie skorzystałam z usług doradcy finansowego i opracowaliśmy wspólnie nową drogę mojej firmy. Mam nadzieję, że po tych wszystkich “nie dam rady” tym razem się uda 🙂

 3. Biuro Rachunkowe Says:

  Bardzo ciekawy wpis. Własnie przymierzam się do założenia mojej pierwszej firmy, niestety nie ma koniecznych do tego fundusz. Dlatego staram się pozyskać je z zewnątrz. Artykuł bardzo mi się przydał. Czekam na więcej wpisów w tym temacie. Dziękuję i pozdrawiam.

Leave a Reply

This entry was posted on Saturday, August 13th, 2016 at 20:30 and is filed under zakładanie firmy. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.